Wypadanie włosów może być niepokojącym doświadczeniem. Mimo że wypadanie około 100 włosów dziennie jest normalnym zjawiskiem, to jeśli zaczynasz widzieć więcej lub doświadczasz nagłej utraty włosów, może to być niepokojące. Chociaż istnieje wiele potencjalnych przyczyn utraty włosów, dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków nie ma się czym martwić. Jeśli jednak wypadanie włosów występuje często lub w dużych ilościach, czas podjąć działania i zbadać możliwe przyczyny, aby móc się z nimi zmierzyć. W wielu przypadkach wypadanie włosów jest spowodowane stresem; w końcu co może być lepszym źródłem stresu niż próba znalezienia miłości w telewizji? Istnieje jednak wiele innych czynników, a także kilka świetnych sposobów, aby zapobiec ponownej utracie swoich bujnych włosów.

Stres

Stres jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną utraty włosów. Wypadanie włosów jest również znane jako łysienie i może wystąpić w każdej chwili. Stres powoduje zmiany chemiczne w organizmie zwane kortyzolem, który może zmniejszyć przepływ krwi do skóry głowy i sprawić, że włosy wypadną. Kiedy jesteś zestresowana, Twój organizm produkuje kortyzol, hormon stresu, który zwiększa produkcję oleju na skórze głowy i zmniejsza przepływ krwi do mieszków włosowych, co może spowodować wypadanie włosów. Gdy masz włosy, które nadmiernie wypadają, to znak, że twoje ciało przeżywa zbyt wiele stresu. Jeśli doświadczasz utraty włosów, spróbuj zmniejszyć swój stres. Możesz to zrobić poprzez wygospodarowanie czasu na relaks każdego dnia. Medytacja jest świetnym sposobem na zmniejszenie stresu, ponieważ pomaga skupić się na oddychaniu i oczyścić umysł. Głębokie oddychanie to kolejny świetny sposób na zmniejszenie stresu. Nawet poświęcenie 10 minut dziennie na siedzenie w ciszy i skupienie się na oddychaniu może pomóc obniżyć poziom kortyzolu i powstrzymać wypadanie włosów. Inne sposoby na zmniejszenie stresu to ćwiczenia, spędzanie czasu na łonie natury, uprawianie jogi i słuchanie muzyki relaksacyjnej.

Zmiany hormonalne

Zmiany hormonalne mogą powodować utratę włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Medyczny termin na to to telogen effluvium. Okres ekstremalnego stresu, poród, poważna choroba i niektóre leki mogą prowadzić do zmian hormonalnych, które mogą powodować utratę włosów. Ten rodzaj utraty włosów występuje nagle i jest odwracalny. Jeśli utrata włosów jest nagła, może być spowodowana zmianami hormonalnymi. Utrata włosów w wyniku zmian hormonalnych zazwyczaj nie jest trwała, ale całkowite odrośnięcie włosów może trwać od 3 do 6 miesięcy. Jeśli masz hormonalne wypadanie włosów, możesz spróbować zmniejszyć stres, stosować zdrową dietę i brać witaminy na wzrost włosów. Hormonalne wypadanie włosów jest bardziej powszechne u kobiet niż u mężczyzn. Kobiety mogą doświadczyć utraty włosów po porodzie, w okresie menopauzy i podczas przyjmowania niektórych leków. Jeśli jesteś kobietą doświadczającą nagłego wypadania włosów i obawiasz się, że jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, lekarz może zbadać Twoje hormony. Jeśli jesteś mężczyzną, który doświadcza utraty włosów, być może będziesz chciał zobaczyć się z lekarzem, aby wykluczyć inne warunki medyczne, które mogą powodować nagłą utratę włosów.

Genetyka

Genetyka może odgrywać rolę w twoim wypadaniu włosów, zwłaszcza u osób o azjatyckim rodowodzie. Ponieważ Azjaci mają wyższy wskaźnik łysienia w porównaniu z innymi populacjami, sugeruje to, że utrata włosów może być związana z genetyką. Kiedy przyjrzymy się badaniom naukowym, wydaje się, że tak właśnie może być. Zaobserwowano, że istnieje genetyczny błąd, który ma miejsce w mieszkach włosowych Azjatów, który powoduje, że postępują one w kierunku łysienia znacznie szybciej niż inne rasy. Jeśli więc jesteś osobą pochodzenia azjatyckiego, możesz chcieć mieć oko na swoją linię włosów. Poza tym, powinieneś być bardziej wyczulony na wypadanie włosów, które może wystąpić u członków Twojej rodziny. W ten sposób będziesz mogła uważnie obserwować objawy utraty włosów u siebie i reagować na nie, zanim staną się problemem.

Ciągłe wyrywanie włosów

Istnieje zaburzenie zwane trichotillomanią, w którym ludzie kompulsywnie i nałogowo wyrywają włosy. Jeśli zauważasz nadmierne wypadanie włosów, to powinieneś rozważyć to jako możliwą przyczynę. Można to leczyć za pomocą terapii i leków. Jeśli zauważysz łysinę, to być może wyrywasz włosy, nie zdając sobie z tego sprawy. Można to rozwiązać, trzymając włosy związane, używając opaski do włosów, lub używając specjalnej opaski, która utrzymuje włosy z dala od rąk.

Leki

Niektóre leki mogą powodować utratę włosów. Jest to zazwyczaj odwracalne po zaprzestaniu przyjmowania leku. Należą do nich tabletki na ciśnienie krwi, leki rozrzedzające krew, chemioterapia i antybiotyki. Jeśli stosujesz jeden z tych leków i zauważyłaś utratę włosów, porozmawiaj z lekarzem. Może on pomóc Ci znaleźć inny lek, który nie będzie powodował utraty włosów.

Czynniki środowiskowe

Wypadanie włosów może być spowodowane reakcją alergiczną na czynnik środowiskowy. Może to być coś tak prostego jak szampon, którego używasz lub substancja chemiczna, z którą masz kontakt w pracy. Jeśli zauważyłeś nagłe wypadanie włosów i myślisz, że może to być spowodowane czynnikiem środowiskowym, spróbuj zmienić produkty i zobacz, czy to pomoże. Jeśli jesteś zaniepokojony rodzajami substancji chemicznych w swoim środowisku pracy, możesz spróbować zmniejszyć narażenie na nie. Powinieneś również zawsze nosić sprzęt ochronny podczas pracy.

Zakończenie

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn utraty włosów, a niektóre z nich są bardziej poważne niż inne. Jeśli doświadczasz utraty włosów, spróbuj dowiedzieć się, co może być jej przyczyną i podjąć działania. Pomoże to dotrzeć do źródła problemu i rozwiązać go. Wypadanie włosów rzadko jest trwałe, a w większości przypadków nie ma się czym martwić. Dzięki kilku prostym zmianom stylu życia, możesz powstrzymać wypadanie włosów i sprawić, że będą one rosły ponownie tak szybko, jak to możliwe.